Baibas Rozentāles āža kāja

Atstājot veselības ministres amatu, cienījamā Baiba Rozentāle ne vien apsolīja atgriezties, bet veica dažus priekšdarbus, lai laiks līdz solījuma izpildei netiktu palaists vējā. Viens no pēdējiem ministres darbiem (neskaitot V.Dombrovska apturēto ātro palīdzības mašīnu iepirkumu) bija grozījumu „Ārstniecības likumā” iesniegšana Saeimā, kas paredz mediķu profesionālajām asociācijām atņemt ārstu, māsu un farmaceitu sertifikāciju un nodot to Rīgas Stradiņa universitātei. Vienlaikus iesniegtie grozījumi rosina pirmās palīdzības apmācīttiesīgo personu sertifikāciju deleģēt Latvijas Pirmās palīdzības asociācijai, kā argumentu minot nepieciešamību valsts pārvaldes funkcijas nodot nevalstiskajām organizācijām. Likumprojekts satur acīmredzamas pretrunas, jo piemēro dubulto standartu aktuālas tendences, sauktas par valsts pārvaldes funkciju pārskatīšanu, traktējumā.    

Latvijas Ārstu biedrība, Latvijas Farmaceitu biedrība un Latvijas Māsu asociācija jau 15 gadus sekmīgi veic ārstniecības personu sertifikāciju. Profesionālo organizāciju mundiera gods tiek spodrināts ar regulāru pēcdiploma apmācību rīkošanu, kuros lekcijas lasa labākie nozares speciālisti. Ārstniecības personu sertifikācija līdz šim ir bijis piemērs, kā valsts deleģē un nevalstiskās organizācijas godprātīgi un profesionāli īsteno deleģētās funkcijas.    

B.Rozentāles priekšlikums satur interešu konflikta pazīmes. Pirmkārt, cienījamā profesore ir RSU mācībspēks, tātad likuma grozījumi tieši skar arī viņas intereses. Otrkārt, nav skaidra sertifikācijas pretendenta izvēles procedūra – kādēļ tieši RSU, nevis Latvijas Universitāte vai Liepājas medicīnas koledža? Treškārt, nav pamatojuma esošās sertifikācijas kārtības maiņai. Iespējams, sertifikācijas noņemšana ir sods par mediķu profesionālo asociāciju brīvdomību, piemēram, asi iestājoties pret VM sludinātajiem apjomīgajiem un apšaubāmas vajadzības vakcīnu iepirkumiem. 

TP priekšsēža A. Šķēles neatliekamo darbu prezentācijas 28.slaidā norādīts TP kurss – nodot valsts funkcijas privātam sektoram ar mērķi ietaupīt valsts budžetā 100 milj. latus. Rozentāles kundze dodas pretējā virzienā, nemaz nemēģinot noslēpt āža kāju – profesionālo oponentu vājināšanu un varas koncentrēšanu vienas (paklausīgas) mācību iestādes rokās.

Advertisements
This entry was posted in Blogi and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s