Vēstule Ziemassvētku vecītim

Manu sešgadīgo dēlu jau vairākas nedēļas ārkārtīgi nodarbina Ziemassvētki. Pirmo gadu vēstuli Ziemassvētku vecītim viņš rakstīs pats, tādēļ dāvanu saraksta izvēle notiek jo rūpīgi. Pirms ķerties pie rakstīšanas, dēls apvaicājās, vai es zinot, no kādām naudām vecītis pirkšot dāvanas – no savas vai bērnu vecāku dotās. Pēc atbildes, ka no vecāku dotās, puisis manāmi saskuma: „Tā gan nav laba ziņa. Tad jau nekas daudz nebūs.” Vaicāju, vai tādēļ atteiksies no rakstīšanas. Nē, neatteikšoties viss, vien pasūtāmās dāvanas būšot pieticīgākas.

Savā vēstulē Ziemassvētku vecītim šogad iekļautu trīs vēlmes. Salīdzinoši pieticīgas. Pirmā būtu grozījumi likumos par priekšvēlēšanu aģitāciju, kas aizliegtu politisko partiju un trešo pušu reklāmas televīzijā un radio. Oponenti iebildīs, ka tas nav aktuāli, jo jāstimulē ekonomika un partiju apmaksātas reklāmas ļaus nopelnīt vismaz televīzijām un reklāmu izgatavotājiem. Taču masīvo reklāmu blaknes ir bijušas un vēl kādu brīdi būs daudz kaitīgākas, proti, neskaidras izcelsmes naudas izkropļota politiskā sacensība, vēlētāju apdullināšana un priekšvēlēšanu cīņu primitivizācija. Statiskos reklāmas rullīšus ierosinātu aizstāt ar diskusiju cikliem televīzijā, ne tikai sabiedriskajā, kas partijām liktu vēlētājiem atrādīt arī lielāku kandidātu skaitu „darbībā”.

Otra vēlme būtu lēmums par vispārējās sākumdeklarācijas un ikgadējās deklarācijas ieviešanu. Kāpēc tieši tagad? Tāpēc, ka pēc 2013.gada mums būs jāsāk atmaksāt aizņēmums starptautiskajiem aizdevējiem, bet pēc vairākām prognozēm strādājošo, tātad arī nodokļus maksājošo iedzīvotāju skaits nepieaugs. Gluži pretēji, tas vārētu pat samazināties. Ap 900 tūkstošiem strādājošo būs jānodrošina sociālās garantijas (pensijas, pabalsti) sev un vismaz tik pat lielam līdzpilsoņu skaitam, papildus maksājot par valsts aizņēmumu. Tādejādi visticamāk nespēsim izvairīties no nodokļu progresivitātes. Lai nodokļu progresivitāte tiktu ieviesta korekti, nevis kā vieglāk vai dēļ revolucionārās pārliecības, valstij būtu jābūt pieejamai informācijai par tās pilsoņu materiālo stāvokli. Vispārējā deklarācija atvieglotu šo uzdevumu, gan beidzot izskaustu (vai vismaz mazinātu) it kā jau sen uzkrāto bagātību pēkšņu uziešanu, par kuru netiek maksāti nodokļi.

Trešā vēlme ir no dārgā gala. Padomju domāšanas izskaušana no mūsu sabiedrības. Tas nozīmētu atteikties no principa, ka izniekota tā diena, ja, esot pie teikšanas, tu neapzodz valsti, jo tad valsts apzags tevi. Mainīt nolemtību, ar kādu mēs pieņemam savus varas priekšstāvjus. Saprast, ka par savām tiesībām jāpastāv un ka ne viss mums pienākas automātiski. Kļūt mazāk īgniem un negatīviem.

Jauku Adventes laiku visiem!

P.S. Lai pirmo divu vēlmju piepildīšanās iespējamību neatstātu tikai Ziemassvētku vecīša ziņā, rosināšu šos priekšlikumus no Pilsoniskās savienības puses iniciēt izskatīšanai koalīcijā.

Advertisements
This entry was posted in Blogi. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s