Terminatora atgriešanās III

Kāds cienījams Latvijas ķirurgs, kura profesionālā karjera ilgst nu jau 30 gadus, privātā sarunā nesen atzina, ka viņa lielais sapnis ir aiziet pensijā. Sasniegtas profesionālās virsotnes, operēts ļoti daudz un veiksmīgi, iemantota patiesa pacientu cieņa un mīlestība. „Esmu noguris. Ar nepacietību gaidu pensionēšanās vecumu.”, domīgi noteica dakteris. Bērni izaudzināti, mazbērns sagaidīts, profesionālais piepildījums sasniegts, kredīti nomaksāti. Saprotu, ka labā fiziskā formā esošais kungs ar iesirmiem deniņiem sasniedzot pensijas vecumu diezin vai pilnībā pievērsīsies dārzkopībai. Taču ir skaidrs, ka darba slodzi dakteris būtiski samazinās, jo cilvēks ir gatavs sava darba augļu baudīšanai bez nemiera.

Sarunu ar godāto ķirurgu atcerējos pēc TP kongresa, kas nāca ar A.Šķeles atgriešanos uz Latvijas politiskās skatuves. Kas liek Šķēlem (arī Lembergam), kungam labākajos gados, neuzdot ilgo darbošanos politikā jeb precīzāk politbiznesā? Kas par nepārvaramu spēku vienam pat pēc nopietnākajām kriminālapsūdzībām, kādas vien iedomājamas politiķim, liek neaiziet, bet otram pēc demonstratīvas aiziešanas atkal un atkal atgriezties? Klausoties Šķēles (un Lemberga) runās atbildei būtu jābūt skaidrai – smagā atbildības nasta, ziedojot nervus un veselību, tiek vilkta rūpēs par valsti.

Savā runā 21.novembra kongresā Šķēles kungs minēja argumentus, kādēļ nolēmis atgriezties partijas priekšsēža krēslā. Definēja izaicinājumus un mērķus, kas jāsasniedz. Nosauca 5 lielos darbus, kas jāpaveic, lai Latvija būtu izcila. Jāatjauno tautas izaugsme, teica Šķēle. Viens no tautas attīstības rādītājiem ir iedzīvotāju dzīves līmenis, ko var izteikt naudas ieņēmumos. 2010.gada budžeta sagatavošanas laikā TP kategoriski iestājās pret mēreni progresīvu iedzīvotāju ienākuma nodokļa un nekustamā īpašuma nodokļa ieviešanu, kas no nodokļu sloga pieauguma pasargātu iedzīvotājus ar zemākiem ienākumiem un lētākiem mājokļiem. Jāattīsta ražošana, norādīja Šķēle – un TP biedrs deputāts K.Leiškalns Saeimas budžeta komisijā iesniedza grozījumus likumā par ostām, kas klaji pārkāpj konkurences likumu, kā arī ES konkurences regulējumu, radot nevienlīdzīgus nosacījumus uzņēmējiem ostās. Jānodrošina saprātīga enerģijas apgāde – kā gan bez tā, īpaši ja kolēģim pieder vēja enerģijas bizness un laikam tīras nejaušības dēļ partijas biedrs pamanījies sarunāt biogāzes ražošanas kvotas. Pašiem jāspēj pārvaldīt savas valsts finanses – pēdējo sešu gadu laikā LR Finanšu ministriju 5 gadus vadījuši TP biedri, bet, iespējams, Šķēle domājis ko plašāku (vai TP ietekme būtu jāpaplašina Valsts bankā?) Kā piektais mērķis tika nosaukta valsts pārvaldes sakārtošana. Arī šajās jomā TP ir ar ko lepoties. Tieši TP iedibināja savu cilvēku izvietošanu uzņēmumu padomēs, pēc tam šo shēmu paplašinot arī uz valdēm. No nesenajām TP iniciatīvām minama vienotā atalgojuma sistēmas torpedēšana, atstājot ārpus regulējuma valsts un kapitālsabiedrību valdes, padomes, kā arī īpašos veidojumus ostu padomes.

Acīmredzot ir biznesi un darbi, no kuriem cilvēks tik vienkārši neaiziet. Jo var izrādīties, ka pieredzējušā nacionālā uzņēmēja uzņēmumi patiesībā nav konkurētspējīgi un spēj izdzīvot tikai ar frakcijas Saeimā un pārstāvju Ministru Kabinetā atbalstu (īsākais ceļš uz vajadzīgu lēmumu pieņemšanu). Iespējams, TP dibinātāja kongresa runā daudzinātā stingrā varas vertikāle, kas Šķēles kunga un viņa cīņas biedru izpildījumā līdz šim nozīmēja neierobežotu valsts varas resursu pielietojumu privātā labuma vairošanai, šobrīd nozīmē ko vairāk. Dažiem no kungiem arī fizisku drošību un sataupīto labumu baudīšanu brīvībā.

Advertisements
This entry was posted in Blogi. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s