Nāvīgi labs TP priekšlikums budžetam

Tautas partija ir pret nodokļu palielināšanu. Tautas partija ir par valsts attīstību un saprātīgiem budžeta fiskālās konsolidācijas pasākumiem. Tautas partijai ir plāns, kā to sasniegt. Viens no budžeta ieņēmumu papildināšanas priekšlikumiem, kā izrādās, ir alkohola tirdzniecības naktīs aizlieguma pakāpeniska atcelšana.

Īss ieskats vēsturē. Pirmo reizi alkohola tirdzniecības aizliegums naktīs tika ieviests Valmierā. Šīs iniciatīvas autors bija Valmieras domes priekšsēdētājs, TP biedrs Māris Kučinskis. Vērtējot alkohola tirdzniecības ierobežojumus, 2002.gadā M.Kučinskis uzsvēra: «Šis lēmums (alkohola tirdzniecības aizliegums naktīs) ir sevi attaisnojis, un nu jau ilgāku laiku šie ierobežojumi ir spēkā arī visā valstī. Šis ir kārtējais solis, lai veicinātu veselīgu dzīvesveidu un atturētu jaunatni no alkohola lietošanas.» *Īpaši interesantu TP ierosinājumu padara fakts, ka šīs partijas ministri gadiem vadījuši Veselības ministriju, tātad ir atbildīgi arī par sabiedrības veselības politiku valstī. Mēs esam viena no retajām valstīm Eiropā, kurā nav sabiedrības veselības institūta, toties ir monoprofila slimnīcas – Latvijas Infektoloģijas centrs un Tuberkulozes slimnīca. Mūsu ministre, iespējams, ir vienīgā veselības ministre Eiropā, kas aktīvi neiestājas pret alkohola tirdzniecības laika pagarinājumu, ko rosina pašas partija.

Pasaules Veselības organizācija 61.sesijā 2008.gadā publiskoja ieteikumus efektīvai alkohola radītā kaitējuma mazināšanai, kas ietver sekojošas rīcības:

* Palielināt sabiedrības informētību par alkohola radīto kaitējumu un politisko gribu kaitējuma mazināšanai
* Paaugstināt alkoholisko dzērienu cenas (nodokļu politika)
* Ierobežot pieejamību (tirdzniecības vietas, laika un vecuma ierobežojumi)
* Būtiski ierobežot alkohola reklāmas
* Apkarot nelegālo apriti
* Nodrošināt pieejamu ārstēšanu.

Mēs stabili dodamies pretējā virzienā. Alkohola tirdzniecības laika pagarinājums tiek rosināts, lai palielinātu ieņēmumus valsts budžetā. Diemžēl netiek vērtēts, kā pieaugs izdevumi veselības aprūpei, kas būs jāatvēl alkohola radīto seku ārstēšanai. Šķietamu fiskālu ieguvumu dēļ esam gatavi izdabāt alkohola ražotāju un tirgotāju lobijiem, neizvērtējot, kā tas ietekmēs sabiedrības veselību. Pēdējo nedēļu laikā Saeimā jau otro reizi kā iegansts likumu grozījumiem tiek minēts atbalsts ražotājiem krīzes laikā. Tika atļauta dzīvnieku kaušana pēc reliģiskām tradīcijām, tagad tiek piedāvāts palielināt alkohola pieejamību. Vai nākošais ierosinājums būs atbalsts lauksaimniekiem, kas audzē marihuānu?

http://www.tvnet.lv/zinas/latvija/article.php?id=24985

Advertisements
This entry was posted in Blogi. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s